رییس اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز:

ابهام قیمت ۶۰ درصد بازار فولاد/ نمی‌دانیم در بازار فولاد چه می‌گذرد؟!

رییس اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران اعلام کرد که بیش از ۶۰ درصد از ۱۵ میلیون تن فولاد مصرفی در داخل کشور معلوم نیست به چه قیمتی به دست مردم رسیده و قیمت‌گذاری روی چه سازوکاری و با چه سیستم و روشی تعیین شده است.

به گزارش تجارت‌نیوز بیش از یک‌ماه از آغاز سال جدید نگذشته است که قیمت آهن، میلگرد و فولاد دوباره گران شده است. رییس اتحادیه آهن، فولاد و فلزات تهران ضمن اعلام نارضایتی از روند افزایش قیمت آهن و فولاد تعیین نرخ آن را دستوری و بخش‌نامه‌ای عنوان کرد و گفت که بدون کوچکترین اطلاعی به اتحادیه و فعالان صنفی، قیمت توسط دولت تعیین شده است.

حمید‌رضا رستگار رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن، فولاد و فلزات تهران با اشاره به مصرف ۱۵ میلیون تن آهن در بازار داخلی سال گذشته به تجارت‌نیوز گفت: بیش از ۶۰ درصد از ۱۵ میلیون تن فولاد مصرفی در داخل کشور معلوم نیست به چه قیمتی به دست مردم رسیده و قیمت‌گذاری روی چه سازوکاری و با چه سیستم و روشی تعیین شده است.

وی با تاکید بر این‌که هیچ‌کدام از روش‌های قیمت‌گذاری محصولات فولادی مورد تایید اتحادیه نیست افزود: تراکنش و نقل و انتقال پولی فولاد، سالیانه هزاران میلیارد تومان است که مشخص نیست از چه کانالی انجام می‌شود.

به گفته رییس اتحادیه آهن و فولاد تهران جلساتی که وزارت صمت برای قیمت‌گذاری آهن و فولاد تشکیل می‌دهد بدون حضور نماینده اصناف و نماینده توزیع‌کننده برگزار می‌شود.

به گفته رستگار بخش دولتی و نیمه‌دولتی نگذاشته این حوزه شفاف عمل کند و آیا در بخش آهن و فولاد مشخص است قیمت‌هایی که داده می‌شود با چه پشتوانه منطقی و استدلال علمی است؟ چه کسی مصرف کرده؟ با چه قیمتی فروخته شده؟ چه کسانی توزیع کرده‌اند و بورس این کالا را به چه افرادی فروخته است؟
در حالی حاضر هر کیلوگرم میلگرد در بازار ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان قیمت‌گذاری شده است و قیمت آهن نیز در همین حدود است.

نوشتهٔ پیشین
اطلاعیه مهم
نوشتهٔ بعدی
آمادگی اتحادیه آهن و فولاد برای راه اندازی بورس بخش خصوصی – جهان صنعت نیوز

اخبار مرتبط

هیچ خبر مرتبطی یافت نشد..

فهرست