رستگار، مشکلات فروشندگان آهن را به نهاوندیان منتقل می‌کند/ اساسنامه تعاونی کشوری آهن‌فروشان را نوشته‌ایم

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران از تدوین اساسنامه تعاونی کشوری آهن‌فروشان خبر داد و گفت: با توجه به این که فعالان نظام توزیع محصولات فولادی در جلسات تدوین و بررسی شیوه‌نامه حضور نداشتند، در حال جمع‌آوری مسائل و مشکلات واحدهای صنفی طی یک فراخوان عمومی از آنها هستیم تا این موارد را در جلسه‌ای با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور مطرح کنیم.

به گزارش فولادبان؛ دو ماهی از تصویب و ابلاغ شیوه‌نامه عرضه و تقاضای زنجیره فولاد موسوم به شیوه‌نامه نهاوندیان می‌گذرد، اما از زمانی که این شیوه‌نامه در بازار فولاد اجرایی شد، فعالان بازار آهن از وجود بعضی ابهامات در آن سخن گفتند و برخی انتقاد کردند که در این مصوبه منافع تمام زنجیره در نظر گرفته نشده است و همچنان عده‌ای از رانت و موقعیت‌های ویژه برخوردارند.

در این میان اما باید گفت هرچند شیوه‌نامه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با هدف متوازن کردن عرضه و تقاضا و دستیابی مصرف‌کننده به آهن و فولاد با نرخی منصفانه تهیه شده، اما به‌نظر می‌رسد سیاست‌های این مصوبه و چگونگی تصویب و ابلاغ آن بدون در نظر گرفتن جایگاه قانونی اتحادیه‌های صنفی و نظام رسمی توزیع محصولات فولادی بوده است.

به عبارتی دیگر در این شیوه‌نامه، نظام توزیع آهن و فولاد که یک رکن اساسی بازار فولاد است، تا حد زیادی نادیده گرفته شده و در تنظیم و تدوین آن حتی یک نماینده از توزیع‌کنندگان و اتحادیه‌های صنفی حضور نداشته است. در این میان البته توزیع‌کنندگان آهن نه فقط در شیوه‌نامه دولت، بلکه در طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم به نوعی نادیده گرفته شده‌اند.

بر این اساس و با توجه به روند تصویب دستورالعمل‌های مختلف برای تنظیم بازار فولاد در سال‌های اخیر می‌توان گفت که چند سالی است در سیاست‌گذاری‌های فولادی دولت و مجلس تمام بخش‌ها حضور ندارند و به نوعی حضور تولیدکنندگان محصولات فولادی در تمامی شیوه‌نامه‌های پررنگ‌تر است و نقش توزیع‌کنندگان خاکستری دیده می‌شود.

به همین دلیل سراغ کارشناسان بازار آهن و مسئولان اتحادیه‌های استانی فروش محصولات فولادی رفته‌ایم تا با آنها درباره علت نادیده گرفتن شدن نظام رسمی توزیع آهن‌آلات در تدوین مقررات حوزه فولاد گفت‌وگوکنیم و از آنها این سوالات را بپرسیم که آیا تشکیل اتحادیه کشوری فروشندگان آهن و فولاد می‌تواند مانع نادیده گرفته شدن نقش توزیع‌کنندگان محصولات فولادی در تنظیم مقررات بازار فولاد شود؟

حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران با انتقاد از عدم حضور آهن‌فروشان در جلسات بررسی شیوه‌نامه فولادی اخیر دولت به فولادبان گفت: توزیع‌کنندگان محصولات فولادی نقشی اساسی در تعادل عرضه و تقاضای بازار دارند، به همین دلیل بعد از اینکه در جلسات تدوین و بررسی شیوه‌نامه از ما دعوت نشد، من درخواست کردم در این زمینه جلساتی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و حتی معاون اقتصادی رئیس‌جمهور داشته باشیم.

وی افزود: اینجانب نامه‌ای را برای آقای نهاوندیان فرستادم و هماهنگی‌هایی انجام شد تا جلسه‌ای برگزار شود، چراکه بعد از ابلاغ شیوه‌نامه، ما در مساله توزیع به مشکلاتی برخورد کردیم و خواست ما بحث در مورد مسائلی بود که برای قیمت فولاد پیش خواهد آمد. رئیس اتاق اصناف هم نامه‌ای را برای ما فرستادند مبنی بر اینکه توزیع‌کنندگان مشکلات خود در این زمینه را مشخص کنند و مواردی را که باید در مورد آن بحث شود، اعلام کنند تا این موارد در جلسه‌ای که قرار است با معاون اقتصادی رئیس‌جمهور برگزار شود، مطرح گردد.

رستگار تصریح کرد: برای اینکه مسائل و مشکلات بیش از پیش مطرح شود، ما در کانال اتحادیه فراخوانی را صادر کردیم تا نقطه نظرات همکاران در سراسر کشور را جمع آورری کنیم و به یک جمع‌بندی کارشناسی برسیم و انشاءالله با این جمع‌بندی یک باب جدیدی را در حوزه توزیع فولاد باز کنیم.

وی تاکید کرد: زمان دو یا سه وزیر قبلی توزیع‌کنندگان و آهن‌فروشان یک اتحادیه کشوری داشتند و این اتحادیه هماهنگی‌هایی را در بحث توزیع انجام می‌داد، اما با توجه به برخی مسائل قانونی، این اتحادیه کشوری را ملغی کردند، ولی ما همچنان برای داشتن یک تشکل قوی و منسجم در حوزه فروش آهن در تلاش هستیم تا اثرگذاری مناسبی در توزیع و قیمت داشته باشیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن تهران ادامه داد: ما برای این کار اساسنامه تعاونی کشوری آهن‌فروشان را نگارش کرده‌ایم و جلسه‌ای هم با آقای شریعتمداری، وزیر کار و رفاه اجتماعی برگزار کرده‌ایم و در آن در مورد بحث توزیع و توازن بین مصرف و فروش گفت‌وگویی ها را داشتیم. قطعا داشتن یک ساز و کار کشوری برای هماهنگی بیشتر این صنف لازم و ضروری است و نامه‌نگاری‌ها با استان‌ها در این زمینه نیز انجام شده و آنها هم موافق پیگیری‌های ما بودند.

رستگار در پایان تاکید کرد: در استان تهران ۳ هزار و ۶۰۰ واحد صنفی آهن‌فروشی جواز کسب دارند و در کل، حدود ۵ هزار شخص حقیقی و حقوقی در این استان در حوزه آهن‌فروشی فعال هستند و این آهن‌فروشان در ۱۴ رده صنفی فعالیت دارند.

نوشتهٔ پیشین
من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق
نوشتهٔ بعدی
خبر صنفی

اخبار مرتبط

هیچ خبر مرتبطی یافت نشد..

فهرست