عدم اطلاع‌رسانی و آموزش به‌موقع به آهن‌فروشان درباره سامانه جامع تجارت

به گزارش فولادبان؛ دو هفته پیش خبری مبنی بر الزام تمام فروشندگان محصولات طویل فولادی به ثبت اطلاعات خرید و فروش‌های خود در سامانه جامع تجارت منتشر شد. براساس این خبر، عباس قبادی، دبیر کارگروه ستاد تنظیم بازار با اشاره به تکلیف قبلی تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت تاکید کرده بود که از این پس، توزیع‌‌کنندگان و فروشندگان این محصولات نیز مطابق شیوه‌نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت هستند.

طبق این ابلاغیه، مدیر پروژه رصد سیستمی زنجیره فولاد در وزارت صمت هم در گفت‌وگو با فولادبان اعلام کرد از اول دی‌ماه فعالان حوزه توزیع و فروش محصولات طویل فولادی باید اطلاعات خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کنند و اگر این اطلاعات به صورت شفاف ثبت نشود، سهمیه خرید این واحدها از بورس کالا قطع خواهد شد. فولادبان برای بررسی کم‌وکیف اجرای این طرح در بین فعالان نظام توزیع آهن و فولاد، به سراغ مسئولان اتحادیه‌های صنفی شهرستان‌های مختلف رفته است تا نظرات آنها را در این‌باره جویا شود.

حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران با انتقاد از عدم اطلاع‌رسانی درست و به‌موقع از نحوه کار در سامانه جامع تجارت برای توزیع‌کنندگان و خرده‌فروشان آهن‌آلات به خبرنگار ما گفت: هر قانون و دستورالعملی برای شفافیت فعالیت‌های اقتصادی فعالان زنجیره فولاد مثبت تلقی می‌شود و هر چقدر شفافیت بیشتر باشد، آمار دقیق‌تر است و میزان حجم توزیع، تعداد مصرف‌کنندگان و میزان مصرف محصولات فولادی بهتر به دست می‌آید. اما مساله اینجاست که در این زمینه اطلاع‌رسانی دقیقی به خرده‌فروشان محصولات فولادی صورت نگرفته است و آهن‌فروشان از این موضوع گلایه دارند.

وی با تاکید بر فراهم نبودن بستر سامانه جامع تجارت و عدم امکان اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار برای فعالان نظام توزیع آهن‌آلات تصریح کرد: آیا نحوه کار در سامانه جامع تجارت به واحدهای صنفی آموزش داده شده است؟ آیا اجرای این طرح با اطلاع‌رسانی قبلی صورت گرفته یا به یکباره اعلام شده است؟ این طرح پایلوت آزمایشی اجراشده دارد یا خیر؟ آیا امکان اجرای این طرح در گستره وسیع فروشندگان آهن و فولاد وجود دارد یا خیر؟ این‌ها سوالات بی‌پاسخ ما درباره موضوعی است که به یکباره به چند هزار واحد توزیعی آهن و فولاد اعلام شده و آشکارا مشخص است برای اجرای این طرح جوانب لازم در نظر گرفته نشده و امکان‌سنجی دقیقی انجام نشده و ظاهرا هیچ نوع هماهنگی خاصی هم بین مسئولان طرح برای اجرا و نظارت نبوده است که این مساله نشان از بی‌توجهی مسئولان به اجرای این طرح دارد.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد تهران به نامه دو روز پیش خود به وزیر صمت درباره عدم امکان فرآیند ثبت کالا در سامانه جامع تجارت برای بسیاری از آهن‌فروشان خرد و کلان نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه بسیاری از واحدهای صنفی ما به لحاظ هزینه برای ثبت نام در سامانه جامع تجارت ابهام دارند و واقعا نمی‌دانند آیا توانمندی اجرای موارد در نظر گرفته شده توسط این سیستم را دارند یا خیر؟ بنده در نامه‌ای به وزیر صمت گفتم می‌بایست قبل از ابلاغ و اجرای این طرح، ما را  در جریان می‌گذاشتند؛ اما متاسفانه این هماهنگی‌ها اصلا انجام نشده است و وزارت صمت اول ماشین را راه انداخته و بعد می‌خواهد جاده را صاف کند.

رستگار در ادامه تاکید کرد: این اتفاق موجب سختی و بلاتکلیفی نظام توزیع شده است و شاید برای بسیاری از توزیع‌کنندگان امکان اجرای این طرح نباشد یا حتی توان پرداخت هزینه‌های آن را نداشته باشند، چون باید با استخدام یک کارمند، معاملات بزرگ و کوچک حتی تا یک کیلوگرمی‌شان را ثبت کنند که این مساله قطعا مشکلاتی را برای آهن‌فروشان به وجود خواهد آورد.

وی در پایان فرایند توزیع محصولات نهایی زنجیره فولاد را بسیار سخت توصیف کرد و اظهار داشت: حلقه‌های اول زنجیره فولاد یعنی فولادسازان باید آماری دقیق از میزان تولیدشان داشته باشند، اما برای واحدهای توزیعی خرده‌فروش و متوسط، امکان ثبت معاملات خرد و کوچکشان بسیار سخت و طاقت‌فرسات؛ چون این ارقام کوچک هستند و با یک حساب دستی حجم معاملات مشخص می‌شود، بنابراین سوال اینجاست آیا کسی پاسخگوی هزینه‌های ثبت آمار تمام معاملات مغازه کوچکی را که آهن و فولاد را به صورت جزئی خرید و فروش می‌کند، خواهد بود یا خیر؟

نوشتهٔ پیشین
اخبار مهم صنفی
نوشتهٔ بعدی
راهکاری برای پایان دادن به رانت فولاد

اخبار مرتبط

هیچ خبر مرتبطی یافت نشد..

فهرست