حباب فولادین واسطه‌گری در بازار آهن

اصطلاح واسطه‌گری و دلالی در بسیاری از موضوعات به‌کار می‌رود و تعابیر و تفاسیر ضد و نقیضی درباره آن وجود دارد.

اما در تبیین نقش دلالی نباید جایگاه فروشندگان آهن و فولاد مورد هجمه قرار گیرد. تجار و کسبه آهن‌فروش سرمایه خود را به‌عنوان پشتوانه تولید به این صنف وارد کرده‌اند؛ بنابراین باید میان این فعالان صنفی و سودجویانی که سود نامتعارفی از این بازار کسب می‌کنند، تمایز قائل شد. سودجویان سرمایه‌های سرگردان را به بازار آهن و فولاد وارد و زمینه بر هم خوردن آن را فراهم می‌کنند اما تجار واقعی آهن و فولاد بستر ماندگاری و فعالیت درست در بازار آهن و فولاد را مهیا می‌کنند. این افراد مجوز دارند، منصف هستند و به اصول بازار پایبندند.
سودجویان به کمک رانت‌ در بازار آهن و فولاد حضور پیدا می‌کنند، منفعت خودشان را کسب کرده و از این بازار خارج می‌شوند. این افراد فرصت‌طلب در اصطلاح دلال نامیده می‌شوند اما به‌معنی واقعی سودجو هستند. بدون تردید تمامی اعضای اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد مخالف قطعی حضور این دست افراد در بازار هستند و خودشان هم از شرایط یادشده آسیب می‌بینند. بی‌سر و سامانی بازار آهن و فولاد باعث‌شده بسیاری از افرادی که هیچ جایگاهی در صنعت فولاد ندارند، از این فرصت برای کسب منفعت شخصی بهره بگیرند. متاسفانه نهاد‌های ناظر هم به نظام توزیع اهمیت نمی‌دهند.

با این وجود، ما در اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد اعتقاد داریم اگر نظام توزیع آهن و فولاد مورد توجه باشد، بسیاری از چالش‌های کنونی در این بازار برطرف می‌شود. چنانچه این اتحادیه به‌عنوان متولی توزیع در بازار آهن و فولاد شناخته شود، امکان کنترل شرایط فراهم می‌شود. همین اتحادیه نیز می‌تواند نسبت به رشد یا کاهش قیمت‌ها، واکنش مناسبی نشان بدهد و مانع خروج بازار از رویه عادی خود شود.

متاسفانه تا به امروز هیچ مرجع و نهادی نسبت به این شرایط واکنش نشان نداده است. پیگیری‌های انجام‌شده نیز به دستگیری چند نفر و قلع و قمع محدود می‌شود. این راهکار به منزله پاک کردن صورت‌مسئله است اما خود مسئله همچنان باقی است. بخش عمده‌ای از فساد و رانتی که در بازار آهن و فولاد ایجادشده به‌دلیل اهمیت ندادن به نظام توزیع است. به‌علاوه آنکه متاسفانه شاهد حضور برخی تولیدکنندگان به این حوزه هستیم. این افراد تحت هر شرایطی که صلاح بدانند قیمت می‌دهند. واسطه‌هایی را دارند و زمینه ورود رانت را به این بازار فراهم کرده‌اند. در نهایت نیز قیمت‌ها افزایش یافته است. تمام چالش‌های یادشده در حالی هستند که اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد با چند هزار عضو، چندین مرتبه آمادگی خود را برای بازگرداندن آرامش به این بازار اعلام کرده است. ما مسئول توزیع آهن و فولاد هستیم. هر کسی، به غیر از اعضای اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد به بازار خرید و فروش آهن‌آلات ورود پیدا کند، قانونا متخلف است و باید پاسخگو باشد. مسبب تمام این قیمت‌های نامتعارفی که در بازار دیده می‌شود نیز ورود افرادی غیر از اعضای اتحادیه به بازار آهن و فولاد است و این افراد متخلف باید در مقابل مردم و قانون پاسخگو باشند. در سایه چالش‌های یادشده سرمایه‌ای که باید به بخش صنعت وارد شود و مولد اقتصاد باشد، جذب این واسطه‌گر‌ها می‌شود. درحالی‌که انتظار می‌رود این نقدینگی جذب صنعت فولاد، تولید و اشتغالزایی شود. دلالی مانند حبابی فولادین است. این حباب شکل گرفته و اجازه نمی‌دهد سرمایه و سود ناشی از صنعت فولاد به این صنعت بازگردد و زمینه رونق و توسعه هرچه بیشتر آن را فراهم کند. این مسیر به اشتباه چیده شده است و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید اصلاح آن را به عهده بگیرد. درواقع مسیر کسب سالم از بین رفته و متولیان امر باید پاسخگوی این شرایط باشند.

حمیدرضا رستگار – رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد

نوشتهٔ پیشین
احتمال کاهش قیمت تیرآهن چقدر است؟/ بهای واقعی میلگرد کمتر از ۱۰ هزار تومان
نوشتهٔ بعدی
نوسان نرخ هرکیلو آهن بین ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۱۳ هزارتومان/ بعضی سازمان‌ها به جای شفاف‌سازی، اوراق‌سازی می‌کنند

اخبار مرتبط

هیچ خبر مرتبطی یافت نشد..

فهرست