دومین جلسه آموزشی ویژه اعضای اتحادیه

دومین جلسه آموزشی ویژه اعضای اتحادیه مورخ ۹۸/۷/۷ ساعت ۱۶ در محل سالن اجتماعات اتحادیه برگزار گردید.

✅جلسه با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از قرآن کریم با سخنرانی ریاست محترم اتحادیه جناب آقای رستگار آغاز گردید.
🖌ایشان به چند اقدام مهم اتحادیه در طی چند ماه اخیر اشاره نمودند که مهمترین آنها موضوع کاهش ضرایب مالیاتی عمده فروشی به ۱/۵ درصد و خرده فروشی به ۳ درصد و همچنین پیگیری تغییرنرخ تقسیم بندی گروه های جدید مالیاتی (گروه اول ، گروه دوم ، گروه سوم ) که در دست اقدام می باشد، و پیگیری و ایجاد درآمد پایدار با تاسیس مجموعه اقتصادی (تعاونی)برای همه دارندگان جواز کسب اشاره نمودند.
🖌اما موضوع مهم بعدی را انسجام صنفی و مطلع بودن اصناف از حقوق خود برشمردند و با توجه به اینکه عمده مشکلات صنفی اعضا از کم اطلاعی آنها می باشد، و برای رفع موانع مذکور و پویایی صنف کارگروهای آموزش، روابط عمومی، بازرسی و مالیاتی بدین منظور فعال گردیده تا این مشکلات به حداقل ممکن کاهش یابند.

✅سخنران دوم جناب آقای دکتر مظاهری بودند که در مورد قانون تجارت و چک به ایراد سخن پرداختند.در بخش اول ایشان به اعتراضات و شکایتهای صنفی اشاره و صلاحیتها را به ۲ بخش ذاتی و محلی تقسیم نمودند.
در بخش ذاتی در واقع باید بدانیم کجا شکایت کنیم و شامل ۳ بخش محکمه کیفری، محکمه حقوقی و اداره ثبت می باشد.
در بخش صلاحیت محلی باید بدانیم در کدام دادگاه شکایت انجام شود.
در مورد چکهای برگشتی باید هم اصل مطالبه وجه چک صورت بپذیرد هم تامین خواسته وهم تاخیر تادیه مطالبه شود.
در مورد ظهرنویسی اگر چک یک امضاء داشته باشد به معنی ضمانت اجرای چک و اگر ۲امضا داشته باشد به معنی انتقال چک می باشد ومسئولیتی متوجه صادر کننده نیست.
همچنین افزودند مهمترین موانع تعقیب کیفری چک شامل موارد ذیل می باشد:
۱ چک سفید امضاء
۲ شرح متن چک
۳ نوشتن اطلاعات قرارداد در چک
۴ شرح تضمینی بودن یا امانت بودن چک

✅سخنران بعدی آقای مهندس جاهدی از دولت الکترونیک بودند.
و به سامانه setadiran.ir اشاره و اعلام کردند از پانزده هزار دستگاه دولتی بیش از ۱۰ هزار در این سامانه ثبت شده اند و کلیه سفارشات خرید، ثبت و قرارداد در این سامانه انجام می شود. و ثبت نام از شرکتهای خصوصی و افراد حقیقی یا حقوقی انجام می پذیرد تا پس از آموزش و دریافت کد کاربری و رمز عبور بتوانند در این سامانه فعالیت نمایند. برای اطلاعات بیشتر میتوانند با شماره تلفن گویا ۴۱۹۳۴ تماس بگیرند.

✅سخنران بعدی آقای دکتر جعفریان مشاور اتاق اصناف ایران و اتاق تهران بودند.
مهمترین مبحث ایشان مودی محوری و اعلام این مورد که از سال ۱۳۹۸ ممیز براساس اسناد و مدارک و مستندات برگ تشخیص ارائه میدهد. و انتظار ما شفافیت دولت در این زمینه می باشد. و باید دقت شود که اشتباهی صورت نگیرد.
اما متاسفانه سیستم ارزش افزوده به درستی اجرا نشده و میبایست مصرف کنندگان نهایی آنرا پرداخت و حتی کارخانه ها نمی بایست ارزش افزوده پرداخت میکردند که این موارد رعایت نگردید.
در خاتمه جلسه با ذکر صلوات به پایان رسید و اساتید به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ دادند.

فهرست